ESKİ GALATASARAY’I ÖZLÜYORUZ
İbrahim KEKLİK

İbrahim KEKLİK

Analiz

ESKİ GALATASARAY’I ÖZLÜYORUZ

24 Aralık 2016 - 16:40

 

“Her maçta tribünde yerimi aldığımda derim ki bugün daha iyi oynayacak takımım bu gün daha çok gol atacak. Daha çok heyecanlandıracak beni… “

Eski Galatarasay, Efsane Galatasaray, Şampiyon Galatasaray,  Avrupa’yı dize getiren o UEFA şampiyonu Galatasaray söylemleri artık geride kaldı. Galatasaray’ımız artık tam bir hayal kırıklığı.
Artık göğsümüzü kabartan galibiyetlere imza atamıyor. Futbolu eksik, futbolu yavaş ve etkisiz. Sonuca gitmekte zorlanıyor ne yazık Galatasaray. Bu sene beklentimizin çok uzağında. Acaba diyorum? Jan Olde Riekerink ve onun gibiler yüzünden futboldan soğumaya başladığımız gerçeği karşısında ne yapabiliriz.  Gol yemeden oyun kazanmak felsefesi, mahvetti tüm futbol sektörünü. Artık güzel gollerin, çalımların, harikalar yaratan oyuncuların sonu geldi. Kollektif futbol anlayışını gittikçe savunmaya yönelik oyuna çevirdiler. Sadece Türkiye’ de değil Tüm dünyada ve Avrupa’da oyunuyla zevk veren parmakla sayılacak takımlar kaldı.

Golün Olmadığı Yerde Mücadelenin Ne Anlamı Var?   

 

Galatasaray fırsatlarla sonuca giden bir takım gibi oynamaya çalıştıkça lige yön veremez. Şampiyon olmayı bırak bu oyunuyla şampiyonluk potasında olması bile tamamen mucize… Kimse Türk takımlarına güvenmiyor artık. Hatta üstüne bahis bile oynamıyor. Örneğin bir Barcelona maçının üst oranı 1.35 den açılırken Türkiye’de bu oran 1.55 hatta 1.60 dan başlıyor. Türkiye’de ama eskiden böyle miydi? Rıdvan Dilmenler, Tanju Çolaklar, Feyyazlar döneminde böyle miydi? Artık futbolun güzelleşmesi adına radikal kararlar alınmalı kim bilir puan sistemi değişmeli belki de. Bir maçta 0-0 berabere kalan bir takımla 3-3 berabere kalan takımın kazandığı puanda bir fark olmalı. 1-0 kazananla 4-0 kazanan aynı puanı almamalı. Gol yiyerek kazananla gol yemeden galip gelenin hanesine yazılacak puan farklı olmalı. Belki bir rüya ama olması gereken bu. Bunun gibi bir devrim olmazsa futbolda gole yönelik kimsenin yapacağı bir şey yok gibi görünüyor.

 

Galatasaray’ın Kasımpaşa maçındaki oyunu herkes tarafından eleştirildi. Bunu eleştirmek için benim gibi köşe yazarı ya da futbol yazarı olmaya gerek bile yok. Bu kadar etkin ve kaliteli adamın oynadığı futbol bu hale nasıl gelebildi hayret. Güven vermeyen estetikten uzak zevksiz oyunuyla Galatasaray’ın kimseye verecek bir ümidi yok galiba. Yıllardır özlediğimiz o heyecanlı maçları eski video arşivlerinde kaldı. Her maçta tribünde yerimi aldığımda derim ki bugün daha iyi oynayacak takımım bu gün daha çok gol atacak. Daha çok heyecanlandıracak beni. Derim.. Ve dediğimle kalırım. Artık Galatasaray’ın maçlarına sevinçle gidemez oldum. Açıkçası bu takımdan beklentim kalmadı.

 

Yıllardır hoca değiştirerek takımda bir şeylerin değişeceğine inanan yöneticilere ve 30 yaş üstü emekli futbolcularla taraftarın gözünün boyanmasına alıştık artık. Bir Alex gibi bir Georgia Haci gibi takımını sahiplenen ve Bir Sergen Yalçın gibi fıttır zekâ teknik bilekli futbolcular yok artık. Arjantin ve Peru liglerindeki maçları bazen izliyorum. 90 dakika koşuyorlar neredeyse hepsi birer Messi kıvamında. Acaba diyorum? Bunlarda 5 tanesi hangi Türk takımını şampiyon yapmaz ki. Yine de gidip tarihi geçmiş Avrupalı yıldız futbolcuları almaya devam ediyorlar. Dilimizde tüy bitti söyleye söyleye ama yine de söyleyeceğiz: “Bırakın şu savunma anlayışıyla takımı sahaya sürmeyi. Taraftara gol ve goller izletin artık!”

 

Bu yazı 787 defa okunmuştur .

Son Yazılar