YILLARA MEYDAN OKUYAN BİR KLASİK: GALATASARAY 
Sefa UYANIK

Sefa UYANIK

Galatasaray / Spor

    YILLARA MEYDAN OKUYAN BİR KLASİK: GALATASARAY 

24 Aralık 2016 - 16:41

Galatasaray’da yönetim kurulunun kendisini yenileyen fikirler üretmesi ve takıma olan destekleri ile bu aile iyice büyümüş ve büyüklüğüne büyüklük katmıştır. Zaman zaman maddi konuda sarsılma haberleri çıksa bile yönetim kurulu oyuncular üzerinde önemli etki yapacağı düşüncesi ile kendilerini toparlamışlardır. Örneğin; son zamanlarda yaşanan Selçuk İnan krizinde yönetim kendisini eleştirmeyi başarmış ve yapıcı çözümler için elinden geleni yapma kararını almıştır. Her maç sonrası değişikliklerin olacağı söylentilerinden ise kaçmamış ve samimi açıklamalarda bulunmuştur. Bugüne kadar dünya takımlarının içinden en iyi futbolcuları seçmiş ( Baros, Nonda, Drogba, Podolski, Snaijder) ve kendi içerisinde daha çok parlamasını sağlamıştır. Ara dönemde olduğu için büyük alımların gerçekleşemediği aylarda yine şartları zorlayarak kadrosunu yeni ve taze tutma isteği olduğu için alımların gerçekleşeceği sinyaline de vermiştir. Dünden bugüne sürekli başarılarını yenileyen düştüğü zaman en kısa sürede kendisini toparlayan bir takım olmayı sürdürmüştür. Derbide darbe almış olsa da bir sonraki maçta ayağa kalkmayı başarmıştır. İçerisinde gerçekleşen değişim kararları alınsa dahi bunu dışarıya olumsuz bir şekilde yansıtmamalıdır. (Teknik direktörün değişeceği, gideceği iddiaları). Çünkü bu teknik adama yansıdığı için onlardan eğitim alan oyuncuları da olumsuz yönde etkileyecektir. Takım, bugün Süper Lig tablosunda üçüncü sırada yer almaktadır. Takım oyuncuları değişse bile takımın kalıcı olduğu hep vurgulanmıştır. Bunun için Galatasaray önce köklü tarihini sahalara taşımış ve bu ruh ile futbolcularını eğitmiştir.

ALT YAPIYA GEREKEN ÖNEM VERİLDİ

Ana takıma verilen önemin yanı sıra altyapı takımları ile de ayrıca ilgilenmiş ve Avrupa düzeyinde en iyi altyapı olarak gösterilmiştir. Süper genç- u19 yaş grubu, B genç- u17 yaş grubu, C genç- u16 yaş grubu, Yıldız-u15 yaş grubu bu alt yapılardan bazılarıdır. Genç yeteneklere ger zaman değer veren ve onlara bir şekilde ulaşmayı başarıp bünyesine katan bir takım olmuştur. Futbol takımı olarak varlığını gösteren kuruluş bunların yanında diğer takımları ile de gündemde kalmayı başarmıştır. Galatasaray Erkek Basketbol takımı kurulduğu 1911 yılından bu yana sürekli bir başarı içerisindedir. Yurtiçi ve yurtdışında sergiledikleri oyun performansları ile birçok başarı elde etmişlerdir. Üst üste rekor şampiyonlukları bulunmaktadır. Bunu takiben 1954 yılında kurulan ve başta erkek basketbol takımı ile aynı adı ( Yenilmez Arma) taşıyan Galatasaray Kadın Basketbol takımı -şimdiki adı ile Sarayın Sultanları- Türkiye de kadın basketbolunun gelişimine de önemli katkı sağlamıştır. Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde dokuz kez üst üste şampiyon olarak bir rekora imza atmıştır. Ayrıca Avrupa’nın ikinci büyük kupası olan Euro Cup Women’ı ülkesine getirmeyi başarmıştır.

Bu başarılı kuruluşlara imza atan Galatasaray kadın- erkek voleybol takımları ile de adından söz ettirmektedir. İki yapıda 1992 yılında kurulmuştur ve ülkede futbol kavramı üzerine yüklenen spor teriminin her alanda başarılı olabileceğini ve çeşitlenebileceğini göstermiştir. Galatasaray her geçen gün kendisini yenilemeyi başarmaktadır ve odak noktası olan başarısına yenilerini eklemeyi sürdürmektedir.

Bu yazı 757 defa okunmuştur .

Son Yazılar